Dobre instrukcje symulacji biznesowej

Gry decyzyjne oraz symulacje dla kadry kierowniczej powinni posiadać instrukcje dla uczestników. Doświadczeni szkoleniowcy często mówią mi, iż ciężko jest początkującemu autorowi symulacji wymyśleć interesującą fabułę symulacji dla menedżerów. Wymagane bywa bogate doświadczenie i umiejętność analitycznego myślenia.
Dobre zestawy reguł postępowania w czasie case study powinny być krótkie oraz jasne nawet dla laików. W tym miesiącu na swoim blogu zamieszczam klasyczny już przykład jasno i przejrzyście napisany regulamin gry biznesowej. Pierwszy krok to ustalić uczestnikom jasny cel: zadaniem uczestników będzie skonstuowanie drogowego przejazdu, po którym bez problemu przeprawi się ciężarówka z obciążeniem. Dowiedziałem się tego, kiedy znalazłem ten poradnik:
Korporacyjne Gry Szkoleniowe
Teraz dalsze przedstawienie efektywnie sformułowanego zestawu reguł do gry menedżerskiej:
1.    Most należy montować jedynie z dostarczonego przez prowadzącego materiału.
2.    Przeprawa nie powinien łączyć żadnych stałych elementów (np. tablicy, drzwi i tak dalej). Przeprawa nie może być także zaczepiony lub wspierany od góry np. taśmą klejącą albo ręką budowniczego. Ma trzymać się w całości samodzielnie na podłożu.
3.    Auto ma zostać przetransportowany samodzielnie. W trakcie przejeżdżania przez most musi przesuwać się czterema oponami po jezdni na moście.
4.    Samochód będzie przewieziony po jezdni tak, by w każdym punkcie mostu był dokładnie 40 cm nad podłogą.
5.    Zabawkowy TIR będzie przewieziony wzdłuż budowli przez wyłącznie jednego uczestnika projektu szkoleniowego w grupie szkoleniowej. Przemieszczenie rozpoczyna się od zaparkowania pojazdu przed znakiem postawionym przez trenera. Transport kończy się po dotarciu do mety. Ale dalej zabawkowy TIR musi  wciąż ustać bez ruchu na jezdni mostu kolejne 30 sekund.
6.    Gdy podstawa mostu zostanie naruszona, jednakże pojazd zostanie przetransportowany na moście w taki sposób, ażeby zawsze znajdował się dokładnie 30 centymetrów nad podłogą, zabawa będzie zakończona z pozytywnym wynikiem.
W następnym wpisie na moim blogu zaprezentuję zbiór zasad innej gry decyzyjnej.
Jan Iwanowicz
Redaktor tego wpisu jest absolwentem wydziału fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych z obszaru  rachunkowości. Posiada tytuł Coacha Konkurencyjności OMK. Buduje swoją karierę w Tomyślu Wielkim.  Od dwunastu lat wykłada i opracowuje badania dotyczące zarządzania projektami w sektorze „meble i wyposażenie wnętrz”.

TAGI:
Symulacje Sprzedażowe
Szkolenia dla pracowników
Gry planszowe
Przywództwo
Zarządzanie dla brygadzistów
Zarządzanie czasem
Szkoła dla trenerów
Licencje dla facylitatorów