Elementy wykładu z zakresu budowania zespołów

W zeszłym semestrze słyszałem o prelekcji, kiedy kandydat do nagrody Nobla George Kowalsky prezentował sławne wyniki badań w zakresie działania zespołów ludzkich w firmach. Okazały się one niezwykle ciekawe oraz łamiące stereotypy ze względu nietypowego wglądu na temat: jaki powinien być zespół i jak budować efektywne zespoły.
Poznając najnowsze wyniki ankiet dowiedziałem się, iż istoty ludzkie z natury skupiają się w grupy. Gdy ma to miejsce wewnątrz przedsiębiorstwa i ludzie zostali przypisani do stanowisk w hierarchii organizacyjnej, stają się oni uczestnikami grup odpowiedzialnych za realizację określonych celów firmy. Później, dobrowolnie lub pod przymusem angażują się w funkcjonowanie strategicznych jednostek biznesu, zespołów celowych i innych. Ludzie zaliczają się do grup niesformalizowanych albo grup wspólnych pasji, dla przykładu osób pasjonujących się podróżami lub motoryzacją. Więcej czytelnik może znaleźć np. w tym miejscu:  Coroczne Wydarzenia Integracyjne i Team Building
Opiszę poniżej podstawowe zjawiska na temat działania społeczności w miejscach pracy. Grupy pracownicze to coś więcej aniżeli typowe społeczności. Wykazują się nie tylko pracowitością, ale także wyjątkową produktywnością. Czym różnią się efektywne zespoły w odróżnieniu od zbiorowości ludzkich pracujących wspólnie? Stałe skoncentrowanie na większej produktywności, co najczęśniej przeradza się w realne efekty pracy zespołowej.
J.R. Katzenbach i H.M. Smith piszą, że w grupie długo pracujących ze sobą grup pracowniczych można wskazać od czasu do czasu takie, które prezentują wyniki przerastające typowe racjonalne oczekiwania. Takie grupy pracownicze wytwarzają pozytywną atmosferę i odpowiednie reguły współdziałania. Biorą się one z podkreślania różnorodności potrzebnej w otrzymywaniu ponadprzeciętnego rezultatu.
Dobrze działające społeczności są zbliżone do archetypicznej wspólnoty, w której potrzeba współdzielenia spraw i szeroko podzielanego spojrzenia na świat bywa bardzo naprawdę wysoka. Talenty oraz umiejętności  członków społeczności są postrzegane jako kluczowy sposób na funkcjonowanie.
W tym artykule zamierzałem zaprezentować, że grupa pracownicza traktowana jako zespół to dość trudne do opisania zagadnienie. Zwykłe, szkoleniowe zaprezentowanie tego zagadnienia najczęściej nazbyt je upraszcza.
To tyle przywódczych wniosków.
Opracowanie: Jan Kowal
I JESZCZE JAK ZWYKLE PARĘ CIEKAWYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z MINIONEGO OKRESU:
- Najczęściej wspomianana w zapytaniach od klientów  forma zadań team building : planszowe gry strategiczne
- Najwyżej ocenione w testach po szkoleniu aktywności – komentarze grup: zajęcia na wodzie – tratwy, pontony, kajaki
- Uśredniona liczebność zespołu uczestniczącego w grze: osiemdziesiąt pracowników.
- Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na zabawy: niedziela.
- Najchetniej wybierana destynacja: Wrocław

ŹRÓDŁO: Training Projects
Funkcjonujemy jako zespół szkoleniowców z praktyką biznesową ale również certyfikacjami związanymi z survivalem, co daje nam szansę na prowadzenie programów w formie plenerowej, łącząc rozwój zespołów z grami outdoor. Pracujący dla nas animatorzy to również autorzy książek poradnikowych i inspirujące osobowości.
Nasze autorskie wyjazdy integracyjne i edukacyjne szkolenia team building są rekomendowane przez dziesiątki organizacji z wszystkich branż.