Jak funkcjonuje skuteczny zespół

W ramach szkoleń spotykam  bardzo wielu różnych ludzi, którzy niejednokrotnie pracują w bardzo sprawnych zespołach. Trzy miesiące wstecz przygotowałem też ogromny projekt szkoleniowy dla handlowców z dużej organizacji NGO. Otrzymałem wówczas wiele nietypowych spostrzeżeń integrowania grupy ludzi.
W tymże artykule przedstawię mierniki efektywnego zespołu, które da się spotkać w książkach na ten temat i które rejestruję od uczestników na spotkaniach biznesowych. Cech bywa bardzo dużo, z tego powodu pokażę tylko ich mały fragment – kilka tych rzadziej znanych wśród menedżerów. Sporo w tym temacie możesz odszukać tutaj:    Baza Wiedzy – Szkolenia Team Building
1.    Podejmowanie decyzji
Większość decyzji rozstrzyga się osiągając równowagę decyzyjną. Wtedy uczestnicy dyskusji bywają w zasadzie zgodni i chcą wykonać prace przygotowawcze do wprowadzenia w życie podjętej opcji decyzyjnej. Mimo to obserwujemy nieraz też nietypowy kłopot – znacznie więcej decydentów, którzy nie zgadzają się  z opinią grupy, ma tendencję do maskowania indywidualnego zastrzeżenia co do przyjętej alternatywy, z tego powodu wypracowany consensus zaciemnia rzeczywisty brak porozumienia.
2.    Krytykowanie rozwiązań
W zintegrowanym dziale pracowniczym udzielanie informacji zwrotnej bywa częstsze, wypowiadane jest w sposób otwarty i zachodzi względnie swobodnie. Mimo to czasami bezcelowo dochodzi dość łatwo do personalnych krytycznych uwag. Profesjonalna ocena zawsze powinna być konstruktywna, jednak jej przeznaczeniem bywa zniwelowanie kłopotów stojących przed grupą oraz uniemożliwiających zakończenie pracy.
3.    Przekazywanie innym osobistych uczuć
Współpracownicy dość luźno okazują własne wyobrażenia i przemyślenia w zakresie charakterystyki i atmosfery zbiorowości pracowników w jednym dziale. Zwykle nie dochodzi do „podchodów” czy też spisków. Krótko mówiąc – szczera rozmowa o opiniach i problemach.
4.    Wskazywanie pracy
Kiedy grupa współpracuje, podział zadań przeprowadza się otwarcie oraz bywa zwykle przyjmowany pozytywnie. Optymalny dobór odpowiedzialnosci dla poszczególnych ludzi w drużynie.
5.    Normy zachowań zespołu
Grupa działa dość sprawnie. Istotny jest proces coraz większego oparcia się o zasady grupy – o normach i wartościach w kolejnym wpisie.
To tyle moich przemyśleń.
Opracowanie: Krzysztof Kowal
I JESZCZE JAK ZWYKLE GARŚĆ NIEZNANYCH DANYCH DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
- Ciesząca się największym wzięciem forma aktywności : scenariusz militarny
- Najlepiej ocenione w ankietach po spotkaniu aktywności – komentarze uczestników: planszowe gry strategiczne
- Typowa wielkość grupy zajęciowej: sto pracowników.
- Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na projekt firmowy: sobota.
- Najchetniej preferowana destynacja: Zakopane

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od ośmiu lat działamy w branży imprez firmowych pod marką Training Projects.