Przykładowe błędy jakie się popełnia w czasie procesu rekrutacji.

{Odpowiednie przeprowadzenie rekrutacji nie jest tak łatwą sprawą, jak niejednej osobie może się wydawać. Znalezienie nieodpowiedniego kandydata niesie za sobą sporo negatywnych skutków, łącznie z wręczeniem wypowiedzenia takiej osobie i zaczynaniem poszukiwania od nowa kogoś. Z tego też powodu należy poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym niebezpieczeństwo kosztownej pomyłki znacznie się zmniejszy.

Jednym z podstawowych błędów, jakie są popełniane przez osoby prowadzące rekrutację, będzie nieobiektywne traktowanie zapraszanych kandydatów i podejmowanie decyzji zanim się przeprowadzi rozmowę, w oparciu o dokumenty. Szczególnie taki problem może wystąpić, jeżeli proces rekrutacyjny będzie prowadzony tylko przez jedną osobę, w takim przypadku dość łatwo o nieobiektywizm i podświadome faworyzowanie części osób.

Doskonale będzie, jeśli rozmowy rekrutacyjne zostaną przeprowadzone przez dwie różne osoby, z czego jedną z nich warto żeby był ktoś z odpowiednią wiedzą merytoryczną. Pozwoli to na wykluczenie takich przypadków, gdy pracownik działu personalnego niewłaściwie oceni kompetencje kandydata.

Bezwzględnie także trzeba unikać działanie pod presją czasową, decydowanie na siłę o wyborze tylko z takich powodów, że należy się zmieścić w danym czasie nie będzie odpowiednią opcją. Bardzo łatwo jest wtedy o nie do końca przemyślaną decyzję, która w końcowym rozrachunku będzie dość kosztowna dla przedsiębiorstwa.

Raczej nie należy również ulec pierwszej ocenie, taki właśnie błąd również dość często może wystąpić przy mało doświadczonych rekruterach, którzy tak naprawdę takimi sprawami mało się zajmują. W czasie prowadzonych rozmów pojawia się w takich przypadkach nadinterpretowywanie postawy potencjalnych kandydatów i pomijanie ważnych dla ostatecznego wyboru sygnałów które wysyłają.

Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo pomyłki podczas rekrutacji należy się trzymać kilku reguł. Z całą pewnością ogromnie istotne jest należyte przygotowanie się do wszystkich rozmów, wykonywanie ich nie samodzielnie, ale z innymi osobami, i skupienie się na przygotowanym wcześniej planie. Tym sposobem dużo łatwiej można wykluczyć niewłaściwe osoby i znaleźć te, które najbardziej będą pasować.