Czynniki wpływające na zachowania w grupie

W dzisiejszym wpisie postanowiłem pokazać , jak istotne są reguły zachowania się twórców zespołu. Dostępna w książkach treść w zakresie sposobów zachowania się zespołu bierze się właściwie wyłącznie z amerykańskich projektów badawczych nad różnego typu zespołami, dla przykładu zespołami muzycznymi. Rezultaty tego typu badań uważam za bardzo fascynujące.
W innych artykułach opisałem fazy tworzenia zespołu. Nakreśliłem, jak sformalizowane zostają regulaminy opisujące zachowania. Mogą one być zberbalizowane w postaci przepisów dotyczących pracy. John Blair pisze, iż normy powstają jako naturalny objaw wspólnego pojmowania świata pomiędzy  osobami wewnątrz zbiorowości w zakresie: zasoby, aktywności, cele. Dużo na ten temat można przeczytać na tej stronie:  Nowoczesne Wyjazdy  
Normy w zbiorowości można poukładać w kategorie, pochodzące z różnych aspektów istnienia zbiorowości, czyli:
Współdziałanie na niwie zawodowej – reguły odnoszą się do metod pracy i pokazują niektóre niepisane zwyczaje – jak szybko pracować, ile godzin pracować w ciągu dnia, jak ciężko ma być, aby pracownika docenić, i tym podobne.
Zachowania międzyludzkie – tu można wyróżnić sformalizowane obyczaje, które dają odpór sporom w ramach: delegowania spraw bieżących, współdecydowania o losie zespołu lub grupy, nagradzania za pozytywne wyniki pracy oraz pozostałych kwestii, które bywają powodem przyszłych zadrażnień.
Strój i język – współpracownicy na ogół upodabniają się do siebie nawzajem, zwykle tworzą wspólny sposób komunikowania: slang albo terminy techniczne, wiążące się z pracą zawodową.
Istnieją pewni ludzie należący do grupy, którzy mają dużo większy wpływ na proces powstawania zwyczajów grupowych, niż typowi uczestnicy tego procesu. Od ”szeregowych” osób tworzących grupę a także od nowych osób zespół zawsze oczekuje przyjęcia wyżej opisanych sposobów działania.
W kolejnym moim wpisie przedstawię czynniki oddziałujące na powstawanie ról grupowych.
Tyle przywódczych przemyśleń.
Redakcja: Tomasz Guc
I JESZCZE JAK ZAWSZE ZESTAW INTERESUJĄCYCH ANALIZ DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z OSTATNIEGO MIESIĄCA:
- Najchętniej zamawiana forma aktywności : gry plenerowe bez zadań ekstremalnych
- Najlepiej ocenione w ankietach po evencie gry – komentarze uczestników: zadania wspinaczkowe
- Statystyczna wielkość zespołu uczestniczącego w grze: osiem pracowników.
- Preferowane dni tygodnia na spotkanie: wtorek.
- Najczęściej wybierana część kraju: okolice Zegrza

ŹRÓDŁO: Training Projects
Prowadzimy wyjazdowe szkolenia team building i długo niezapomniane wyjazdy integracyjne dla instytucji z całego kraju.